JAUNUMI NOVADĀ

Tiekas novada konsultatīvās padomes

Jūnijā un jūlijā uz diskusijām tikušās novada konsultatīvās padomes uzņēmējdarbības, tūrisma un sporta jomā.

>>

Mājas kafejnīcu dienas – 19. augustā

Ar ‘Pierīgas partnerības” un pašvaldību atbalstu Mārupes un Olaines novados jau otro gadu notiks “Mājas kafejnīcu dienas”.

>>

Mārupieši kuplina Dziesmusvētkus  

Mārupes novadu svētkos pārstāvēja 680 dalībnieku no divdesmit Mārupes novada amatiermākslas kolektīviem.

>>

Mārupes novada notikumu kalendārs

Mārupes novada notikumu kalendārā uzzini par biznesa, sporta un kultūras  norisēm novadā.

>>

JAUNUMI BIZNESAM

Varēs izdevīgāk vienoties ar VID par nodokļu parādiem

Stājušies spēkā jauni noteikumi, kas ļaus izdevīgāk vienoties ar VID par nodokļu parādiem. 

>>

Ārpakalpojumi grāmatvedībā – tikai ar licenci

No 1. jūlija grāmatvedības ārpakalpojumus var sniegt tikai VID licencēti grāmatveži.

>>

Valdība paplašina “ofšoru” sarakstu

“Ofšoru” sarakstā iekļauj Krieviju, Britu Virdžīnu salas, Kostariku un Māršala salas.

>>

Jauns atbalsts MVU inovāciju un eksporta attīstībai 

Mazajiem un vidējiem uzņēmumiem būs pieejams jauns atbalsts inovācijām un eksportam.

>>

Aicina izmantot LU pētnieku zināšanas

LU Zināšanu un tehnoloģiju pārneses centrs izveidojis mājaslapu “Sadarbība ar ārējiem partneriem”.  

>>

Varēs pieteikties Inovāciju Akadēmijai

No 31. jūlija līdz 20. augustam ikviens iedzīvotājs varēs pieteikties pirmsakselerācijas programmai “Inovāciju Akadēmija”. 

>>

Izsludināta LEADER projektu 16. kārta

Biedrība “Pierīgas partnerība” izsludina LEADER projektu 16.kārtu, kurai var pieteikties no 4. septembra līdz 4. oktobrim. 

>>

ANALĪZE

Mārupes novads uzlabo pozīcijas LTRK un partneru pētījumā

2023. gada pētījumā par uzņēmējiem draudzīgāko pašvaldību Mārupe pakāpjas pa četrām vietām
Foto: LTRK

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) ikgadējā pētījumā “Uzņēmējiem draudzīgākā pašvaldība” šogad pirmajā vietā valstspilsētu kategorijā ierindojusies Ventspils un novadu kategorijā Madonas novads.

Mārupes novads, salīdzinot ar 2022. gada pētījuma rezultātiem, pakāpies par četrām vietām un šogad finišēja 24 vietā no kopumā 43 Latvijas pašvaldībām (2022. gadā – 28 vieta).

Kā balvu pasniegšanas ceremonijā 14. jūnijā SIA TET telpās Rīgā atzīmēja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, balvas nolūks ir mudināt un motivēt pašvaldības pilnveidot servisu, procesus, atbalsta instrumentus, komunikāciju, kā arī mācīties no labās prakses. LTRK mērķis nav līdz centimetram nomērīt, ko kāda pašvaldība ir vai nav izdarījusi vai sasniegusi, bet tiekties uz labāku pieredzi. Turklāt ik gadu izvērtējuma metodoloģija tiek pilnveidota, lai azarts sasniegt labākus rezultātus no gada uz gadu nepārvērstos rutīnā. 

Pašvaldības tika vērtētas pēc vairākiem kritērijiem: analizētas pašvaldības atbildes uz uzņēmēja interesi attīstīt biznesu konkrētajā reģionā jeb izmantota “slepenā pircēja” metode, kas veidoja 25% no kopvērtējuma, pašvaldības atbalsts izglītības iestādēm uzņēmējdarbības programmu īstenošanā un skolēnu mācību uzņēmumu organizēšanā, kas veidoja 15% no kopējā vērtējuma, pašvaldības pašvērtējums – 15%, uzņēmumu vadītāju vērtējums – 30% un reģistrēto uzņēmumu daudzums konkrētajā pašvaldībā – 15%.

Foto: LTRK

Mārupes novads augstāko vērtējumu saņēma kategorijā “pašvērtējums”, kurā novada pašvaldības uzņēmējdarbības speciālisti atbildēja uz tādiem jautājumiem kā vai novadā pastāv uzņēmēju institucionālā pārvaldība, piemēram, konsultatīvā padome, kādu atbalstu pašvaldība sniedz uzņēmējiem, kā tiek sniegta informācija uzņēmējiem un citiem. Savukārt viszemākais vērtējums Mārupes novadam tika piešķirts t.s. “slepenā pircēja” sadaļā, kur pašvaldībai tika nosūtīts e-pasts, interesējoties par biznesa atbalsta iespējām, bet vērtējums tika sniegts atkarībā no sniegtās atbildes operativitātes, jēgpilnības, nepastarpinātības u.c. Detalizēti ar pētījuma metodoloģiju var iepazīties šeit.

Pirmās vietas ieguvējs novadu kategorijā, Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs teica: “Lai arī zelts, šī balva ir stimuls darīt vēl labāk! Liels paldies uzņēmējiem par to, ka nāk un vaicā, meklē risinājumus, un pašvaldības darbiniekiem par ieguldīto darbu un atsaucību. Tas ir mūsu kopīgais nopelns, kas ļauj izvirzīt arvien augstākus mērķus, jo ir skaidrs, ka vienmēr var labāk, un uz to arī jātiecas!”

Līdztekus apbalvojumam visas laureātpašvaldības saņēma lietošanā kvalitātes zīmi, kas apliecina ne tikai novērtējumu konkrētajā gadā un kategorijā, bet ir arī apliecinājums klientiem par pakalpojumu kvalitāti. Madonas novada un Ventspils valstspilsētas pašvaldības papildu saņēma balvas apliecinājuma plāksni izvietošanai publiskā vidē.

Pētījumu par “Uzņēmējiem draudzīgāko pašvaldību” katru gadu pavasarī veic LTRK, pētījumu centrs SKDS, organizācija “Junior Achievment Latvia”, biznesa augstskola “Turība” un uzņēmums “Lursoft”. Pētījums ir LTRK Pakalpojumu padomes iniciēts un uzraudzīts un notiek kopš 2015. gada.

2023. gada uzvarētāji
 

2023. gada pētījuma rezultātu kopsavilkums ir atrodams šeit.

CIEMOS PIE DOMUBIEDRIEM

Uzņēmēji Gulbenes novadam: ar vīziju par spēcīgu kopienu un kvalitāti

Turpinot iepazīstināt ar uzņēmēju apvienībām citos novados, jūlijā “Uzņēmēju Vēstis” uzrunāja biedrību “Uzņēmēji Gulbenes novadam”, kas savu darbību sāka tieši pirms trim gadiem, iedvesmojoties no ādažnieku un mārupiešu veikuma. Jubilejas priekšvakara sarunā ar “Uzņēmēji Gulbenes novadam” valdes locekli, priekšsēdētāja vietnieci Lienu Kazāku noskaidrojām, kādi ir gulbeniešu mērķi, kā sokas sadarbība ar pašvaldību un kādus projektus un aktivitātes biedrība īsteno.

Kad dibināta jūsu biedrība un kāpēc tā radās?

Gulbenieši ir klasiski latvieši ar viensētnieka gēnu. No idejas par uzņēmēju kopienu līdz aktīvam kodolam aizritēja vairāki mēneši. Lai izzinātu patieso ainu līdzīgās organizācijās, smeltos pieredzi un motivāciju, pirms oficiāliem lēmumiem devāmies izpētes vizītē pie uzņēmēju kopienu “celmlaužiem” – Ādažu un Mārupes uzņēmēju biedrībām. Likumsakarīgi: izbraukumā gūtā pozitīvā enerģija transformējās darbībā. Tā 2020.gadā, apvienojoties sešiem aktīviem novadniekiem, tika dibināta biedrība “Uzņēmēji Gulbenes novadam” ar vīziju par spēcīgas kopienas veidošanu, nodrošinot zināšanu pārnesi un sinerģisku sadarbību starp privāto un publisko sektoru, lai veidotu vidi, kurā patīkami būt pašiem un darbiniekiem.

Biedrībai 29.jūlijā apritēja trīs gadi, biedru skaits ir dubultojies (11 uzņēmumi), bet arvien apzināti attīstām kvalitatīvo biedrības izaugsmi, nevis kvantitatīvo. Tā ir mūsu recepte priekšzīmīgai biedru iesaistei, tikšanās tiek apmeklētas teju simtprocentīgā sastāvā, arī par spīti pandēmijas izaicinājumiem un attālumam.

Uzņēmēji Gulbenes novadam

Kādus mērķus esat sev izvirzījuši un kā sokas ar to sasniegšanu?

Uzņēmēju apvienība ir izrādījusi iniciatīvu veidot sinerģisku sadarbību ar pašvaldību, piedāvājot uzņēmējdarbībā gūto pieredzi un vērtīgo kontaktu tīklu, lai izmantotu to mērķtiecīgām aktivitātēm novada attīstībai. Mēs vēlamies iedzīvināt domāšanas kursu, kas vērsts uz to, kā nopelnīt vairāk, lai novada iedzīvotāju skaits un labklājība, dzīves kvalitāte pieaugtu, tā vietā, lai knapinātos, domājot, kā samazināt tēriņus. Bez liekulības jāatzīst, ka uzņēmēju ambiciozais redzējums pagaidām nesasniedz dzirdīgas ausis vietvarā, jo, tā teikt, pagaidām neesam uz viena viļņa.

Ik dienas saskaroties ar izaicinājumiem uzņēmējdarbības vidē, biedri neaizmirst par novada attīstības redzējumu. Paralēli ikdienas saimnieciskajiem jautājumiem “Uzņēmēji Gulbenes novadam” iestājas par:

  • zināšanu vērtību,
  • pieejamu un sakārtotu infrastruktūru #uzņēmīgām ambīcijām,
  • estētisku, daudzpusīgu dzīves vidi speciālistiem u.c.

Lai sasniegtu mērķi, brīvprātīgā inicatīvā rīkojam pasākumus jaunuzņēmējiem, piemēram, “Business fuckup stories”, “INovāciju pēcpusdiena”, iestājāmies par patstāvīgas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatora atbalsta  vienības izveidi Gulbenē, kur biedrības pārstāvis pāris gadus ņēma dalību vērtēšanas komisijā. Tāpat esam uzņēmušies svarīgu vidutāja lomu starp pašvaldību un biznesa inkubatoru kopstrādes telpu izveidei un nodrošināšanai. Jaunākais piedāvājums ideju autoriem – biedru mentoringa konsultācijas, kas balstītas praktiskā pieredzē.

Novērojot iedzīvotāju plūsmas aktivitāti pandēmijas laikā no galvaspilsētas uz reģiona pilsētām, lauku teritorijām, pastiprinājās nepieciešamība dažādot brīvā laika pakalpojumu klāstu visu vecuma grupu pārstāvjiem. Novada konkurētspējas nodrošināšanai, biedrība ierosināja pašvaldību papildināt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumus, kas atbalsta investīcijas un iniciatīvas brīvā laika atpūtas piedāvājuma papildinājumam pastāvīgajiem iedzīvotājiem un viesiem. Tāpat ar atbalstīto NĪN atvieglojumu ieguldījumiem energoefektīvai daudzīvokļu māju attīstībai ceram tuvākajā piecgadē ieraudzīt arvien mūsdienīgāku un ekonomiski draudzīgāku vidi novada iedzīvotājiem.

Kādas aktivitātes biedrība īsteno?

Biedrības dzīvē pievēršam uzmanību iekšējam mikroklimatam. Biedrus uzņemot, braucam kolektīvā iepazīšanās vizītē, lai izzinātu darbības aizkulises. Tas ir ne tikai redzesloku paplašinošs pasākums, bet arī piesātināts ar pozitīvu enerģētiku, vienmēr pēc biedru sanākšanas ir tāda laba pēcgarša. Pēc šiem trim gadiem varam teikt, ka biedrība ir ne tikai formāls veidojums, tas ir sadarbības tilts. Iepazīstot uzņēmumu aizkulises, ir gandarījums par vērienīgām savstarpējām sadarbībām, kas rezultējas ar veiksmīgiem projektiem būvniecībā, ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanā u.c. Šobrīd arvien izteiktāk ir pamanāma tendence, ka biedri atrod kopsaucēju sadarbībām kopienā, jāpiebilst, ka ne vienmēr tas ir stāsts par zemāko cenu, tādejādi sildot novada ekonomiku un ceļot lokālo vērtību. Sadarbības tīklojumu nākotnē vēlamies paplašināt ar mūsu sadraudzības biedrībām.

Gulbenes novadā varam lepoties ar pārtikas produktu ražotājiem, amatniekiem un mājražotājiem, kas rada atšķirīgus, pieprasītus produktus. Vajadzība pēc koncentrēta vietējo produktu realizācijas tīklojuma bija aktuāla ilgtermiņā, bija pieejams tikai tirdziņš ceturtdienās un sestdienās. Pateicoties sadarbībai starp uzņēmējiem, biedrību un pašvaldību, 2022.gadā tika realizēts kopprojekts vietējo ražotāju produktu tirdzniecības zonas izveidei. Šodien veikals “Gardums” ir novada vizītkarte pilsētas un novada viesiem.

Tāpat pērn biedrības “pop-up kultūrsalas” koncepts iedzīvotāju balsojumā uzvarēja pašvaldības līdzdalības budžeta konkursā. Ceram rezultātu sagaidīt jau šogad, lai jauniešiem un ģimenēm būtu tīkama relaksācijas un pasākumu vieta pilsētas parkā. Līdzīgi jau trešo gadu cenšamies atrast partnerus Vidzemē lielākā pilsētas parka attīstībai, lai teju 200 hektāru platībā veidotu izzinošu rekreācijas zonu vietējiem un viesiem.

Protams, no uzņēmēju puses arī individuāli tiek atbalstītas vietējo brīvprātīgas iniciatīvas, organizējot sportiskas aktivitātes un pasākumus, kas dažādo aktivitāšu piedāvājumu novadā, piemēram, Rankas kartonfabrikas distanču slēpošanas maratons, “Avoti” Lizums XCO kross u.c.

Kas ir jūsu svarīgākie partneri?

Esam vērsti uz daudzlīmeņu sadarbību  ar uzņēmējiem biedrībā un līdzvērtīgu organizāciju uzņēmumiem, ar pašvaldību un valsts pārvaldes organizācijām. Šajos trīs gados, organizējot izbraukuma vizītes pie uzņēmējiem Pierīgā, Cēsīs, Rēzeknē, mēs gūstam pārliecību, ka kopā varam panākt vairāk nekā katrs individuāli. Tādēļ arī nākotnē kā nozīmīgākos partnerus dialogos par izaicinājumiem, kam nepieciešami risinājumi, redzam lielu vērtību nevalstiskām uzņēmēju  kopienām. Jaunajā plānošanas periodā labprāt īstenotu starpnovadu sadarbības projektus.

Kāds ir Gulbenes novada uzņēmēju “profils” un uzņēmējdarbības vide novadā?

Pēc administratīvi teritoriālās reformas Gulbenes novads no piektā teritoriāli lielākā novada kļuva par vienu no mazākajiem. Tas gan nemaina gulbeniešu sīkstumu un uzņēmību. Latvijas mērogā esam atpazīstami kā bioloģiskas rupjmaizes tēvzeme, zaļi domājošas mežsaimniecības un apjomīgas kokapstrādes, arī atbildīgas saimniekošanas aktīvisti. Lepojamies ar biedriem, kuri izcīnījuši vietu zem saules savā industrijā, piemēram – “Avoti” koka mēbeļu ražošanā, “Dimdiņi” dārzeņu pārstrādē, “Grantiņi -1” mežistrādē, “Rubate” ceļu būvē, “RCI Gulbene” ēku būvniecībā  u.c. Ne visiem zināms, ka Gulbenes novadu lauksaimniecībā salīdzina ar auglīgo Zemgali vai ka Gulbenē tiek ražots Eiropā atzītākais sidrs “Tālavas sidrs”.

Statistiski raugoties uz novada rādītājiem – kopējais uzņēmēju skaits nav liels, tas arvien sarūk, un ir 1398 mazie un vidējie uzņēmumi. Savukārt vidējā atalgojuma apjoms privātajā sektorā ir viens no lielākajiem reģionā. Atbilstoši teritorijas dabas resursiem aktīvākās un ekonomiski jaudīgākās darbības nozares ir mežizstrāde, kokapstrāde un lauksaimniecība. Ekonomiski vērienīgākie uzņēmi ir ar 25 un 30 gadu pieredzi nozarē. Joprojām uzņēmumu attīstības stāsti ir izaicinājumiem pilni, strādājot lokāli (200 km no galvaspilsētas aktīvā areāla), tajā pat laikā spējot konkurēt arī starptautiskā tirgū.

Kāda ir pašvaldības loma uzņēmējdarbības veicināšanā Gulbenes novadā?

Pašvaldības lielākā atbildība ir, pirmkārt, par vides pieejamību, lai uzņēmējdarbība būtu iespējama un dzīvotspējīga ilgtermiņā, kas nodrošinās budžetu sociāliem tēriņiem. Mēs izjūtam konkurenci darbaspēka piesaistē ne tikai darba vides, atalgojuma kontekstā, arī dzīves vides, pakalpojumu pieejamības un kvalitātes ziņā. Vēlamies, lai pašvaldības galvenā prioritāte ir iedzīvotāju noturēšana, piesaiste.

Svarīgs pamatnosacījums iedzīvotāju labklājībai ir dzīvojamā fonda pieejamība. Jauni, energoefektīvi mājokļi samazinātiem ikdienas tēriņiem, atpūtas un izklaides zonas jaunības trakulībām un pārdomāts saturs nobriedušai mērķauditorijai nav ekstra, bet iztikas minimums, lai Gulbenes novads tuvāko gadu laikā nekļūtu par ciemu. Protams, valsts un pašvaldības atbalsts sakārtotam ceļu tīklam uzņēmējdarbībai reģionā ir vitāli svarīgs, tad varam runāt par ilgtspēju. Turpinot iestrādnes, paredzam biedru aktīvu iesaisti teritorijas funkcionālā redzējuma izstrādē, turpināsim aicināt pašvaldību uz dialogu un proaktīvu darbību. Biedri ne tikai zīmē vīzijas, tiek īstenoti reāli projekti saskaņā ar biedrības definētajiem interešu jautājumiem, piemēram, investīcija boulinga izveidei Gulbenē 2022. gadā, izklaides iespēju dažādošanai vairāk ar sociālu, ne biznesa pieeju, lai rādīt priekšzīmi.

Ko jūs novēlētu sava novada un arī citiem uzņēmējiem?

Būsim #uzņēmīgi katrs pats savā mājsaimniecībā, publiskajā un darba vidē! Stiprināsim sadarbības tīklus, lai celtu nozaru uzņēmumu konkurētspēju! Dzīvojot Latvijā, esam pārāk mazi Eiropas mērogiem, lai tērētu enerģiju nacionālai konkurencei.

Ar uzņēmīgiem sveicieniem,

“Uzņēmēji Gulbenes novadam” biedri

IEPAZĪSTI BIEDRU

Lotos Pharma: jaunu prasmju apguve mūsdienās ir nepieciešamība

Farmācijas uzņēmuma “Lotos Pharma” dibinātājs un vadītājs Kaspars Ivanovs uzskata, ka viņa ceļš uz farmācijas nozari bijis nepārprotams un likumsakarīgs. Uz tā viņu nostādījusi vecmāmiņa – liela augu un dabas spēka pazinēja. Jau 4. klasē Kaspars esot savācis 140 kg ārstniecības augu – istaba bijusi stāvgrūdām pilna. Tagad Kaspars vada vienu no straujāk augošajiem Latvijas farmācijas uzņēmumiem, kas izstrādā un ražo dabīgus produktus veselības uzlabošanai un stiprināšanai.

Kaspars Ivanovs. Foto: Lotos Pharma

Pastāstiet galvenajos vilcienos, kas ir uzņēmums “Lotos Pharma” un ar ko tas nodarbojas?

“Lotos Pharma” ir Latvijas farmācijas uzņēmums, kas ražo plašu uztura bagātinātāju un medicīnas ierīču sortimentu, kā arī tuvāko gadu laikā plāno uzsākt medikamentu ražošanu. Mūsu uzņēmums ir dibināts 2013. gadā. Uzņēmumam attīstoties, 2018. gadā atklājām mūsu jauno ražotni Mārupē, kas atbilst pasaulē atzītiem standartiem, ko apliecina Labas ražošanas prakses (Codex GMP — Codex Good Manufacturing Practice) sertifikāts.

Kāpēc izdomājāt dibināt savu uzņēmumu tieši šajā nozarē, kurā ir daudz gan globālu, gan vietējo konkurentu?

Esmu ārsts un zinu, kas ir izplatītu saslimšanu pamatā. Farmācijas biznesam pieslēdzos brīdī, kad tas sāka attīstīties Latvijā, pirms 25 gadiem, bet cieņu un zināšanas par dabu manī ielikusi vecmāmiņa, kura bija laba augu pazinēja un bērnībā iemācīja pazīt ap 100 dažādu augu. Tāpēc šķiet, ka ceļš uz to, ko daru tagad, ir bijis nepārprotams un likumsakarīgs. Mana izglītība, tirgus zināšanas un interese par dabu novedusi pie tā, ka pirms desmit gadiem nodibināju farmācijas uzņēmumu “Lotos Pharma”, kas izstrādā un ražo dabīgus, ērti lietojamus un iedarbīgus produktus veselības uzlabošanai un stiprināšanai.

Foto: Lotos Pharma

Šobrīd redzam uzņēmuma aktīvu attīstību Mārupes novadā, un nesen arī pievienojāties biedrībai “Mārupes uzņēmēji”. Vai jums ir bizness vēl citās valstīs ārpus Latvijas vai arī plānojat to attīstīt?

“Lotos Pharma” ir filiāle arī Lietuvā, kur mums ir sava pārdošanas un mārketinga komanda, līdz ar to uzturam ciešu sadarbību ar lietuviešu kolēģiem.

Kuri ir jūsu galvenie eksporta tirgi? Ar kādām grūtībām saskaraties jaunu tirgu apguves procesā? Vai sadarbojaties ar citiem Latvijas uzņēmumiem eksporta attīstībā?

Esam ieinteresēti audzēt eksporta tirgus apmērus, jo regulāri piedalāmies starptautiskās izstādēs, kur prezentējam savus produktus, notiek pastāvīgs komunikācijas darbs ar klientiem, kas uzrunā mūs un kurus paši uzrunājam. 

Esam panākuši, ka mūsu produkti ir nopērkami 20 pasaules valstīs, kā galvenos eksporta tirgus varam minēt kaimiņvalstis Lietuvu un Igauniju, kā arī Rumāniju, Ukrainu, Gruziju un Armēniju. Tālākais punkts, kur eksportējam produkciju, ir Vjetnama.

Jūsu uzņēmums dibināts 2013. gadā. Ko jūs ieteiktu jaunam savas nozares uzņēmējam? Kādas ir desmit biznesa gados gūtās galvenās pieredzes un atziņas?

Ieteikums jauniem uzņēmumiem ir nebaidīties no izaicinājumiem un apzināties, ka maziem uzņēmumiem ir savas priekšrocības, jo lielās kompānijas īpaši neko negrib mainīt — tas ir sarežģīti un dārgi. Mēs varam būt daudz elastīgāki un inovatīvāki. Neko necenšamies kopēt — tas nav mūsu ceļš. Mēs iepazīstamies ar analogiem un domājam, kā radīt ko pilnīgāku un efektīvāku.

Viena no galvenajām uzņēmējdarbības problēmām Latvijā ir kvalificēta darbaspēka nepietiekamība. Kā jūsu uzņēmums risina šo jautājumu?          

Arī mums šī problēma ir pazīstama, jo, lai nodrošinātu augstu produktu kvalitāti, ir nepieciešamas konkrētas zināšanas. Līdz ar to uzņēmums iegulda līdzekļus darbinieku izglītošanā un apmācībā. Esam atvērti arī darbinieku izrādītajai iniciatīvai kvalifikācijas celšanai. Lai sekotu inovatīviem risinājumiem, nepārtraukta mācīšanās un jaunu prasmju apguve mūsdienās ir nepieciešamība.

Kā jūs vērtējat uzņēmējdarbības vidi Mārupes novadā? Vai Mārupes kļūšana par pilsētu ir nesusi kādas izmaiņas?

Atrodoties reģionā, mums ir savas priekšrocības, piemēram, mums bija iespēja piedalīties  Bio4ASIA  sadarbības projektā, kurš tika izveidots ar mērķi stiprināt Latvijas un Igaunijas reģionu konkurētspēju un ekonomisko attīstību. Projekta ietvaros “Lotos Pharma” un Igaunijas uzņēmums BioCC OÜ” izstrādāja inovatīvu produktu Dienvidaustrumāzijas tirgum, kas paredzēts gremošanas trakta darbības veicināšanai.

Kāpēc pievienojāties biedrībai “Mārupes uzņēmēji” – ko sagaidāt no biedrības un ko esat gatavi dot pretī?

Dalība biedrībā var būt būtiska, lai aizstāvētu savas nozares un uzņēmējdarbības intereses, kā arī biedrība var veicināt jaunu kontaktu veidošanu, ciešāku sadarbību starp reģiona uzņēmumiem. Ir labi zināt savus kaimiņus, jo mēs varam viens otru atbalstīt, veicinot uzņēmuma izaugsmi.

“Lotos Pharma” misija ir iedvesmot sabiedrību veselīgam dzīvesveidam un labklājībai, radot dabas produktus ikviena cilvēka veselībai un labsajūtai, tāpēc mūsu mērķis dalībai biedrībā ir veicināt sabiedrības informētību par veselībai svarīgiem jautājumiem.

Foto: Lotos Pharma

MĀRUPES JAUNIEŠI

M-UP jaunieši iesaistās Mārupes Uzņēmēju festivāla rīkošanā

Autore: Marta Reihmane, topošā studente un Mārupes jauniešu domes locekle

Turpinot tradīciju, arī šogad biedrība “Mārupes Uzņēmēji” aicina ikvienu pavadīt dienu kopā ar ģimeni un draugiem Mārupes Uzņēmēju festivālā. Pasākumam gatavojas daudzi Mārupes uzņēmēji, lieli un mazi uzņēmumi, un šogad organizēšanas un pasākuma plānošanas darbos dalību ņem arī Mārupes novada Jauniešu dome jeb M-UP jaunieši.

Pasākumā plānotas dažādas aktivitātes un uzdevumi ikkatram tā dalībniekam, vērtīgas sarunas, kā arī lustīgs koncerts dienas noslēgumā.

M-UP jaunieši, gatavojoties pasākumam, vairrākkārt kopīgās sēdēs tikušies ar Mārupes uzņēmēju biedrības pārstāvjiem, lai izsapņotu, plānotu un beigu beigās realizētu dažādas idejas un aktivitātes festivālam.

Kopīgi radusies ideja par galveno konceptu – ikvienam pasākuma dalībniekam individuāli vai komandā būs iespēja ciemoties pie Mārupes uzņēmējiem un jauniešiem, pildīt uzdevumus, kas pārbaudīs jūsu zināšanas par Mārupi un tās uzņēmumiem, un par šo uzdevumu izpildi krāt zīmogus.

Vakara noslēgumā no visaktīvākajiem festivāla dalībniekiem tiks izlozēti laimīgie, kas tiks pie dažādām balvām no mūsu pašu uzņēmumiem.

Visa festivāla garumā būs iespēja arī iepazīties ar Mārupes aktīvajiem jauniešiem M-UP teltī, uzzināt par to, kas ir Mārupes novada Jauniešu dome, ar ko tā nodarbojas, kā iespējams kļūt par vienu no komandas dalībniekiem, kā arī kādas iespējas jauniešiem paveras Mārupes novadā un ārpus tā.

Dienu noslēgsim ar kultūras programmu un māksliniekiem uz lielās skatuves, lai kopīgi izdejotos un nosvinētu paveikto.

Šogad festivāls norisināsies 9. septembrī atpūtas parkā “JIP Mārupīte”.

Vēlies kopā ar mums palīdzēt augt jaunai uzņēmēju paaudzei? Piesakies!

Biedrība “Mārupes uzņēmēji” īsteno vairākus projektus, kas sniedz jauniešiem iespēju iepazīt biznesa pasauli. Arī Tu vari kļūt par vienu no jauno uzņēmēju skolotājiem!

NODERĪGI

Sešas iespējas Mārupē noķert vasaru aiz astes

Atpūtas vieta "JIP Mārupīte"

Vasara ir laiks, kad tā vien gribas doties dabā, ļauties saulei un vējam, izkustināt katru muskuli un sagādāt tumšajai ziemai vajadzīgo enerģiju. Mārupes novads ir īpaši bagāts ar dažādām aktīvās atpūtas iespējām – te pieejama gan veikošana un supošana, gan airēšana un laivošana ūdeņu cienītājiem, dabas un purvu takas klusu pastaigu mīļotājiem, izjādes ar zirgiem, visdažādākās sportošanas iespējas un, protams, atpūtas centrs “JIP Mārupīte”, kur aizraujošas nodarbes atradīs ikviens. “Uzņēmēju Vēstis” ieskatījās dažos no piedāvājumiem, bet pilnu iespēju sarakstu meklējiet novada mājas lapā.

Veikborda parks “Wakeyou”

Pilotu iela 6, Lidosta “Rīga”, Mārupes novads

+371 20 489 489

info@wakeyou.lv

http://www.wakeyou.lv

Veikborda parks “Wakeyou” ir viens no modernākajiem veikborda parkiem Latvijā. Tajā pieejamas divas trosu līnijas un visa veida inventāra noma. Parks atrodas lidostas “Rīga” teritorijā, kas dod unikālu iespēju apvienot veikošanu ar lidmašīnu vērošanu. Turklāt šo iespēju ir jāsteidz izmantot, jo jau drīz tādas vairs nebūs – brīdī, kad pēc dažiem gadiem teritorijā ap ezeriņu sāksies vērienīgā “RIX Airport City” attīstība, veikbordistiem, visticamāk, būs jāmeklē cita mājvieta.

Foto: Zirgzandales

Zirgzandales

“Zandeļi”, Vētras, Mārupes novads

+371 29128841

sandra@zirgzandales.lv

http://www.zirgzandales.lv

“Zirgzandales” ir vārds, kas komentārus neprasa. Skaisti, labi kopti, paklausīgi zirgi, skaista daba, īpaši sagatavoti instruktori, kuri orientējas ne tikai zirga, bet arī cilvēka psiholoģijā. Izjādes mežā, kur no zirga muguras var vērot stirnas, lapsas, pat aļņus tuvējā purvā, klausīties dzērvju klaigas. Vasaras piedāvājumā ir arī romantiskas izjādes ar zirgu peldināšanu vai pieguļā jāšanu siltā naktī mēnesgaismā. 

Klientiem tiek piedāvāts speciālais jātnieku ekipējums- ķiveres, vestes, kragas. Pie staļļa ierīkota atpūtas vieta, kur sauļoties, peldēties, pasēdēt pie ugunskura vai šūpuļtīklos, svinēt svētkus, korporatīvos pasākumus vai pat sarīkot kāzas. Ja tie nav lieli svētki, tad tā var būt dienas atpūta visai ģimenei, jo, kamēr vieni jāj, citi var makšķerēt, doties ogot vai sēņot, uz grila uzcept desiņas vai lielajā raganas katlā uzvārīt zupu. Stallī arī notiek līderisma menedžmenta kursi, kur cilvēks sadarbībā ar zirgu attīsta savas līdera spējas un atbrīvojas no dažādām fobijām.

Bražu labirints

Dušeļi Zvanītāji, Klīves ciems, Babītes pagasts,

+371 29266887

brazulabirints@gmail.com

Mājas lapa

Bažu labirintu 2018. gadā izveidoja Babītes novada saimnieks Mārtiņš Braže. Sākotnēji piesaistījis apmeklētājus kā interesants dabas objekts, šodien Bražu labirints piedāvā dažādas meditatīvās un sevis meklēšanas prakses gan individuāli, gan grupās. Kā norāda paši labirinta veidotāji: “Kad sajūti, ka dzīve tuvojas kādam pagriezienam, kad grūti pieņemt lēmumu, rast risinājumu, kad nav skaidrs ko darīt, kad zudusi saikne ar sevi – laiks doties labirintā.”

Foto: Bražu labirints
Foto: Golfa laukums "Viesturi"

Golfa laukums “Viesturi”

“Viesturi”, Mārupes novads

+371 26444390

golfclub@golfsviesturi.lv

http://www.golfsviesturi.lv/

Golfa klubs “Viesturi” ir vecākais Latvijā – laukums tika atklāts 1998.gada jūlijā un atrodas Jaunmārupē. Golfa laukuma platība ir 25 hektāri, tajā ir deviņas bedrītes. Laukums ir piemērots gan golfa turnīru rīkošanai, gan ikdienas spēlei, gan korporatīvo pasākumu un privātu svinību organizēšanai. 

Teritorijā ir pieejams veikals, restorāns un pārģērbšanās telpas, sauna, biljards, bērnu laukums. Ir atvēlēta vieta arī treniņiem un mācībām. Golfa klubs “Viesturi” ir lieliska vieta, kur satikt interesantus cilvēkus un pavadīt laiku kopā ar biznesa partneriem. Vasarā “Viesturos” iespējams rīkot sporta spēles – teritorija ļauj uzņemt līdz 500 personas. Ziemā golfa kluba mājā vienlaikus var viesoties 150 cilvēki. Ziemas sezonā “Viesturi” piedāvā iespēju nodarboties ar distanču slēpošanu un īrēt tam nepieciešamo inventāru. 

Laivu bāze “Dālderi”

“Benūžu – Dāvi”, Babītes pagasts

+371 29144377

aigars@ekodalderi.lv

https://www.ekodalderi.lv/

Laivu bāze “Dālderi” piedāvā laivu nomu Babītes ezerā – makšķerēšanai, putnu vērošanai un medībām, kā arī ezera apskatei. Viesiem tiek piedāvāta arī ērta atpūta koka guļbaļķu mājiņā Babītes ezera krastā. Medību māja “Dālderi” piedāvā svinību zāli viesībām līdz 25 viesiem, guļvietas līdz 15 viesiem, pirti ar patīkamu garu, virtuvi. Ikvienam ir iespēja makšķerēt, iznomāt laivas laivu bāzē „Dālderi”, iznomāt velosipēdus, un jauki pavadīt savu brīvo laiku klusā ainaviskā vietā.

Foto: Laivu bāze "Dālderi"
Foto: Purvu bridēji

Pārgājieni ar Purvu bridējiem

+371 20120101

info@purvubrideji.lv

http://www.purvubrideji.lv

Kopā ar Purvu bridējiem ir iespēja nokļūt citu acīm neskatītās vietās un izbaudīt īstu piedzīvojumu garšu pārgājienos ar purva/sniega kurpēm Cenas tīrelī. Pārgājienus vada zinoši un pieredzējuši gidi, kuri izvedīs cauri akaču labirintiem un vietām, kur bez purva kurpēm tas nebūtu iespējams. Maršruts ļauj iepazīt Cenas tīreļa purva nepārveidoto ainavu un kūdras ieguves laukus, kūdras izmantošanas iespējas un ieguves metožu attīstību. Galvenie apskates objekti: purva ezeriņi, lāmas un akači, kūdras ieguves lauki. Ja paveiksies, tad tālumā varēsi sadzirdēt dzērves un uzmanīgi ieskatoties, varēsi ieraudzīt kukaiņēdāju augu – raseni, bet, ja dosies saullēkta vai saulrieta laikā, tad varēsi izbaudīt maģisko miglas apskauto purva ainavu. Cenas tīrelī iespējams variēt ar maršruta garumu un pārgājiena ilgumu no divām stundām līdz pat visai dienai.

BIEDRĪBAS JAUNUMI

Uzņemam Rēzeknes un Daugavpils uzņēmējus

Jūlija nogalē Mārupē viesojās kolēģi no Rēzeknes uzņēmēju biedrības un Daugavpils uzņēmēju kluba “Anchor” (enkurs, eng). Viesi pārstāvēja tādus uzņēmumus kā “Verems”, “Rēzeknes autobusu parks”, “Rēzeknes dzirnavnieks” un citus. Mārupieši izrādīja viesiem sava novada uzņēmumus – “Mārupe Wake Park”, “Lotos Pharma” un lidostu “Rīga”.

Latgales uzņēmēju vizīte notika ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu.

Viesojamies pie Ķekavas uzņēmējiem

Jūnija ieskaņā biedrības valdes locekles Liāna Putniņa un Gunita Vanadziņa apmeklēja uzņēmēju brokastis Ķekavas novada Uzņēmēju dienās, kur notika pašvaldības pārstāvju sarunas un diskusija par uzņēmēju izaicinājumiem un iespējām pēdējo trīs gadu laikā: kur virzīties, lai attīstītu katru novadu atsevišķi un valsti kopumā gan no pašvaldības, gan uzņēmēju redzējuma.

Otrais Mārupes Uzņēmēju festivāls būs septembrī

Otrais pēc kārtas Mārupes Uzņēmēju festivāls šogad notiks “JIP Mārupīte” teritorijā 9. septembrī. Sākot no 14:00 būs iespēja aplūkot novada uzņēmumu stendus, piedalīties dažādās loterijās un viktorīnās, just līdzi savai pludmales volejbola komandai beach volley miniturnīrā, baudīt dažādus gastronomiskus gardumus un vakara noslēgumā klausīties muzikālos priekšnesumus. Festivālu organizē biedrība “Mārupes uzņēmēji”, un tā mērķis ir iepazīstināt un tuvināt novada iedzīvotājus ar uzņēmumiem.

Pirmais Mārupes uzņēmēju festivāls notika 2022. gada 10. septembrī Mārupes pilsētas centrā.

Kuplinās biedru rindas

Jūnijā biedrībā iestājās divi jauni biedri – farmācijas uzņēmums SIA “Lotos Pharma” un nekustamo īpašumu nozares uzņēmums “Rīgas Investīcijas”. Biedrībā Mārupes uzņēmēji šobrīd darbojas vairāk nekā 70 biedru.

Mārupes uzņēmēji LAMPĀ

Šogad sarunu festivālā “LAMPA”, kas norisinājās jūnija sākumā Cēsīs, ar diskusiju par tēmu “Skolotāja personība – bērna motivācija mācīties” piedalījās biedrības valdes loceklis un izglītības attīstības virziena vadītājs Miks Lukstiņš, Mārupes pamatskolas direktors Kristaps Purviņš, skolotāja un rakstniece Māra Ozola un Mārupes pamatskolas 9. klases skolēns Matīss Cīrulis. Diskusija tika organizēta kontekstā ar biedrības “Mārupes uzņēmēji” un Mārupes pamatskolas projektu “Skola dodas dzīvē – dzīve ienāk skolā”, kur novada uzņēmēji jau četrus gadu vada stundas dažādos mācību priekšmetos.

Noslēdzas LEADER projekts

Jūnija sākumā ar svinīgu pasākumu jauniešu centrā “Hēlijs” noslēdzās biedrības “Mārupes uzņēmēji” realizētā projekta “Skola dodas dzīvē – dzīve ienāk skolā” daļa, kuras ietvaros desmit uzņēmēji vadīja mācību stundas skolā un uzņēmumā, tās tika uzfilmētas un iegūtais materiāls tagad ir pieejams ikvienam interesentam jebkurā Latvijas skolā.

Projekts tika īstenots ar biedrības “Pierīgas Partnerība” un Lauku atbalsta dienesta atbalstu, LEADER projekta numurs: 22-04-AL04-A019.2201-000006, projekta nosaukums: Mācību programma “Skola dodas dzīvē, dzīve ienāk skolā”.

Palīdzi palīdzēt!

Atsaucoties NVO “Labdarības lapa” un Mārupes novada pašvaldības aicinājumam aktivizēt ziedošanas un atbalsta aktivitātes Ukrainas bēgļu ģimenēm Latvijā, biedrība ir izveidojusi ērtu ziedošanas moduli internetā. Modulī vien ar dažiem klikšķiem iespējams ziedot kaut nelielu naudas summu vai izveidotajā digitālajā kalendārā pieteikties un ziedot mazliet sava laika un palīdzēt ar darbu “Labdarības lapas” noliktavā Mārupē, Vecozolu ielā. Modulis tapis, pateicoties mūsu biedra, digitālā satura aģentūras “Notre” veikumam, valdes locekļu Ilzes Zariņas un Agra Loca-Dārznieka aktivitātēm.
Ir jautājums, bet nav iespējas to uzdot?
Pajautā šeit, un "Uzņēmēju Vēstis" noskaidros atbildes!
Scroll to Top