JAUNUMI NOVADĀ

“Mammu bizness Mārupē” atbalstu saņem trīs idejas

Mārupes novadā noslēdzies trešais  pašvaldības organizētais biznesa ideju konkurss “Mammu bizness Mārupē”.

>>

Spriež par investoru piesaisti Rīgas reģionam

Decembra sākumā Mārupes novadā norisinājās LIAA rīkots seminārs par investoru piesaisti Rīgas reģionam.

>>

Iedzīvotāju aptauja par azbesta šīfera jumtiem

Lai izstrādātu atbalsta pasākumus, VARAM izvērtē azbestu saturošu šīfera jumtu apjomu Latvijas pašvaldībās.

>>

Mārupes novada notikumu kalendārs

Mārupes novada notikumu kalendārā uzzini par biznesa, sporta un kultūras  norisēm novadā.

>>

JAUNUMI BIZNESAM

Apmācības kiberdrošībā mazajiem uzņēmumiem

IT uzņēmumu grupa “Corporate Solutions” līdz 31.janvārim sniedz visiem Latvijā reģistrētajiem mazajiem uzņēmumiem bezmaksas apmācības kiberdrošības un pikšķerēšanas jomā. 

>>

Stiprinās sociālo uzņēmējdarbību

Labklājības ministrija ir uzsākusi apjomīgu sociālās uzņēmējdarbības aktivitāšu ciklu “Attīstām sociālo uzņēmējdarbību kopā!”, ko finansē Eiropas Sociālais fonds un kas ilgs līdz rudenim.

>>

Pierīgas Partnerība logo

Izsludina Leader projektu 15. kārtu

Biedrība “Pierīgas partnerība” no 2023. gada 16. janvāra līdz 16. februārim izsludina LEADER konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 15. kārtu sabiedrības virzītās vietējās attīstības stratēģijas ieviešanai.

>>

Pagarina atbalstu kara skartajiem biznesiem

Ministru kabinets 20. decembrī nolēma pagarināt līdz 2023. gada 31. decembrim aizdevumu un garantiju programmas uzņēmējiem Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku uz ekonomiku mazināšanai. 

>>

VALDES PRIEKŠSĒDĒTĀJA SLEJA

Mierīgāku gadu gaidot!

Teju pirms gada es savā ievadslejā rakstīju: “Nākamais gads nesolās būt mierīgs. Paralēli katra individuālajiem izaicinājumiem, ko vieglākus nepadara joprojām aktuālā pandēmija, mākoņus pie debesīm savelk sasprindzinātā ģeopolitiskā situācija ar Krievijas aktivitātēm reģionā.” Diemžēl pareģojums par nemierīgu gadu piepildījās – 24. februāris izmainīja pasauli, un karš ienāca gandrīz vai pie katra no mūsu namdurvīm. Uz visa šī fona iepriekšējā liga ar Covid-19 pandēmiju jau izskatījās kā maza bērna šļupsti.

Pārmaiņas pasaules politikā atstāja neizdzēšamu ietekmi arī Latvijā. Jāatzīst ne tikai negatīvā, bet arī pozitīvā gaismā. Daļa uzņēmēju, kuriem biznesa vektors bija vērsts Austrumu virzienā, jaunajos apstākļos sāka cīņu par izdzīvošanu, vienlaicīgi tas piespieda pārgrupēties un, iespējams, tādējādi kļūt konkurētspējīgākiem. Darbs Rietumu kultūrās vienmēr ir bijis sarežģītāks, saistīts ar konkurētspējas audzēšanu, bet vienlaicīgi arī lielāku stabilitāti sološs un ilgtspējīgāks.

Karš Ukrainā pozitīvi pierādīja teju neticamu mūsu spēju mobilizēties un saliedēties cīņai ar ļaunumu. Atbalsts un palīdzība ukraiņu tautai nāca no ļoti daudziem uzņēmējiem, arī mārupiešiem – katrs sniedza savu pienesumu atbilstoši savām iespējām: ziedojot naudu, lietas un laiku. Tāpēc īpašs gandarījums, ka mūsu biedrības izveidotais ziedošanas modulis Ukrainas ģimeņu Latvijā atbalstam neticami īsā laika sprīdī deva jaunu elpu Mārupē bāzētās NVO “Labdarības lapa” aktivitātes un ziedojumu pieaugumam.

Tikmēr aizejošais gads ir bijis gana dinamisks mūsu biedrībai – esam noorganizējuši “Pirmo Mārupes Uzņēmēju festivālu”, tādējādi tuvinot novada iedzīvotājus uzņēmējiem un otrādi. Cerams, ka festivāls būs jauna tradīcija kopējā novada notikumu plejādē. Esam turpinājuši savu biedru izglītošanu semināru ciklā “Par 2 stundām zinošāks” un ikmēneša Uzņēmēju brokastīs snieguši iespējas satikties un paplašināt savu redzesloku, diskutējot par tēmām, kas nav tieši saistītas ar uzņēmējdarbību. Jaunā kvalitātē esam attīstījuši savu sociālās atbildības projektu Mārupes pamatskolā “Skola dodas dzīvē – dzīve ienāk skolā” – uzņēmēju-skolotāju pulkam ir pievienojušies jauni dalībnieki. Esam turpinājuši gan ar padomu, gan naudu atbalstīt savus mentorējamos skolēnu mācību uzņēmumus (SMU) Mārupes Valsts ģimnāzijā. Esam uzsākuši jaunu projektu – podkāstu sēriju “Mārupes uzņēmēju pieredzes stāsti”, kurā 10 mūsu biedrības dalībnieki katrs atklāti izstāsta savu biznesa vēstures ceļu no pirmsākumiem līdz pat šodienai.

Mēs turpināsim savu stāstu jau jaunajā, 2023. gadā. Pats galvenais, lai virs mūsu galvām būtu mierīgas debesis, tad arī ikvienam no mums nepieciešamais sirdsmiers atradīs savu vietu mūsu sirdīs. Lai silta un ģimeniska gada nogale un uz tikšanos jaunajā gadā!

Silvestrs Savickis,

valdes priekšsēdētājs

Mārupes uzņēmēji Truša gadā novēl labklājību, ekonomisko uzplaukumu un stabilitāti

Kārlis Bodnieks
Biedrības “Mārupes uzņēmēji” padome

Kārlis Bodnieks, SIA Prolux vadītājs, padomes loceklis

Biedrības “Mārupes uzņēmēji” padomes vārdā novēlu katram biedrības biedram, katram Mārupes novada un Latvijas uzņēmējam būt izturīgam, radošam, spēt radīt pievienoto vērtību un saglabāt cilvēcību. Atcerēties, ka kopā mēs varam sasniegt vairāk un ka veidot biznesu un dzīvot bagātā un labklājīgākā novadā ir patīkamāk. Mēs esam dažādi: vērojot rožu aleju, kāds redzēs skaistus ziedus, kāds dzeloņus un dobes, un tieši šāds kopējs redzējums mūs pasargā no savainošanās un dod iespēju pamanīt skaisto.   

Lai mums izdodas darboties kopā ar cilvēkiem, kuri tic tam, kam biedrība kopumā tic, un mūsu darbi lai ir labākā liecība kopējo vērtību stiprināšanā!

Ilona_Ignatenko.jpg
Uzkopšanas serviss “Rev.eko”

Ilona Ignatenko, īpašniece

Savas nozares uzņēmumiem un to darbiniekiem novēlu būt ekonomiski stipriem, veiksmīgiem, spējīgiem sadarboties un priecāties citam par cita panākumiem. Kā arī attīstīt pozitīvu skatu uz dzīvi, vairāk laika atvēlēt sev – pašattīstībai un sev patīkamām nodarbēm, kļūt pašpietiekamiem un vienkārši laimīgiem.

Lai varētu veiksmīgāk attīstīties, būtu nepieciešama lielāka valsts līmeņa izpratne un atbalsts (nodokļu politika, likumiskie regulējumi utt.) tieši mazajiem uzņēmumiem ar vietējo kapitālu, kas nodarbina vietējo darbaspēku. Lai vairāk tiktu novērtēts šo uzņēmumu pienesums ekonomikai, lai mazie uzņēmumi varētu justies kā pilnvērtīgi tirgus dalībnieki, attīstītos paši un veicinātu gan nozares, gan visas valsts ekonomikas uzplaukumu.

maris_kvite
Būvniecības konsultāciju uzņēmums “Kvites Architects”

Māris Kvite, valdes priekšsēdētājs

Arhitektūras nozares attīstība ir tiešā saistībā ar valsts kopējo ekonomisko attīstību, tāpēc vēlētos visai Latvijai novēlēt labklājību, ekonomisko uzplaukumu, īpaši vietējās ražošanas attīstību, kam svarīgs/nepieciešams atbilstošu investīciju pieaugums.

viktors_svircenkovs
Nekustamo īpašumu uzņēmums “RIX Property”

Viktors Svirčenkovs, īpašnieks

Nozarei un sev novēlu, lai nākamais gads nebūtu sliktāks par aizejošo. Ir lielas neskaidrības ar energoresursu cenām, valsts atbalsta politiku un citiem mūsu nozari ietekmējošiem faktoriem. Tāpēc noteikti vēlu vairāk skaidrības un informācijas. Ja būs iespējas strādāt mūsu klientiem – uzņēmumiem, tad arī mūsu nozarei būs labas perspektīvas 2023. gadā.

rinalds_rullis_2
Stādaudzētava “Blīdene”

Rinalds Rullis, valdes loceklis

Savas nozares uzņēmumiem 2023. gadā vēlam būtisko – Latvijas ekonomikas uzplaukumu un attiecīgi mūsu klientu pirktspējas atjaunošanos un pat piesardzīgu pieaugumu. Mūsu nozares darbībai ir izteikts sezonāls raksturs un varētu vēlēties lielāku izpratni no valsts puses par šo būtisko atšķirību no citiem uzņēmumiem un vēlmi pētīt, kādas ir iespējamās atbalsta formas citās Eiropas valstīs.

māris_biernis
Grāmatvedības uzņēmums “Investors”

Māris Biernis, īpašnieks

Grāmatvedības nozares uzņēmumi, protams, var darboties jebkuros ekonomiskajos apstākļos, taču izaugsmi varam plānot tikai ekonomikas uzplaukuma apstākļos. 2023. gadā nozarei vēlu pozitīvas pārmaiņas: kredītresursu pieejamību, inflācijas pazemināšanos, pirktspējas pieaugumu gan privātajām, gan juridiskajām personām, ģeopolitisko risku mazināšanos un energoresursu cenu stabilizāciju. Tāpat nozarei un savam uzņēmumam vēlu veiksmīgi uzlabot darbības efektivitāti sarežģītajos ekonomiskajos apstākļos.

iluta_beweship
Transporta un loģistikas uzņēmums “Beweship Latvia/BEWE RIX”

Iluta Grebska-Dreimane, valdes priekšsēdētāja

“Beweship Latvia/BEWE RIX” novēlējumi visiem uzņēmējiem neatkarīgi no nozares 2023. gadā:

  • Turpināt iesāktos darbus!
  • Rast arvien jaunus risinājumus netipiskām situācijām nepierastos apstākļos!
  • Būt drosmīgiem uzņemties veselīgu risku!
  • Rūpēties par sevi un saviem darbiniekiem!
  • Nepadoties un rast cīņassparu vienmēr un visur, kur tas nepieciešams!
  • Būt drosmīgiem un godīgiem savās domās un darbos!

Veiksmi 2023. gadā!!!

daina_kantane
Auto nomas uzņēmums “AVIS Latvija”

Daina Kantāne, reģiona pārdošanas un mārketinga vadītāja

Visupirms esam pateicīgi 2022. gadam par dotajām iespējām, piedzīvotajiem izaicinājumiem un gūtajām mācībām! Mūsu darbībā ir divi svarīgākie faktori: mēs paši un mūsu klienti! Tāpēc veiksmīgam nākamajam gadam nepieciešami laimīgi kolēģi un apmierināti klienti. To panākt varam katrs pats piestrādājot pie savas pašizaugsmes, to darot kopā un individuāli, jo mēs katrs esam daļiņa AVIS, pārstāvot uzņēmumu. Lai klienti būtu apmierināti, svarīgi, lai līdzšinējais uzņēmējdarbības dažādo nozaru un sektoru haoss un stress nomierinās, lai ikviens esošais un potenciālais klients varētu koncentrēties veiksmīgai sava uzņēmuma pastāvēšanai un attīstībai.

Vēlam sev, saviem klientiem un partneriem attīstības un izaugsmes pilnu 2023. gadu!

gints_krigers
Ēku servisa uzņēmums “Termex”

Gints Krīgers, SIA “Termex” valdes loceklis

Šobrīd būvniecības nozares lielākie izaicinājumi ir neprognozējamība, īpaši tas attiecas uz energoresursu cenām, un darbaspēka pieejamība. Tāpēc visiem kolēģiem vēlam stabilitāti, pozitīvas izmaiņas globālajā un Latvijas iekšējā ekonomiskajā situācijā, klientu pirktspējas pieaugumu un vairāk interesantu pasūtījumu 2023. gadā.

Kravu pārvadājumu uzņēmums “Kreiss”

Edijs Purmalis, padomes loceklis

Transporta un loģistikas nozarē ir vairāki svarīgi izaugsmes un attīstības aspekti – citu nozaru labklājība, sasniegtie galamērķi visos virzienos – gan kartē, gan attiecībās ar sadarbības partneriem, un, protams, stabilitāte gan darba procesos, gan ekonomiskajā situācijā! Vēlam visiem nozares pārstāvjiem tieši šos trīs attīstības “vaļus” – labklājību, sasniegtos galamērķus un stabilitāti.

Lai gludu ceļu un veiksmīgu lēcienu pilns 2023. Truša gads!

Valdes Ziemassvētku apsveikums jauno uzņēmēju atbalstam

Šogad biedrības “Mārupes uzņēmēji” valdes apsveikums Ziemassvētkos tapis ar mērķi atbalstīt jaunos uzņēmējus mārupiešus. Skolēnu mācību uzņēmums “ThreeCube” izgatavo t. s. “gudrās apsveikuma kartītes”, kurām aizmugurē izvietotais kvadrātkods aizved uz vietni, kurā iespējams noskatīties valdes video apsveikumu biedriem. “ThreeCube” puiši nodrošina gan speciāli izgatavoto kartīti, gan video izgatavošanu un montāžu.

“ThreeCube” ir saņēmis dažādas atzinības gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā, un tā galvenais fokuss ir bērnu izglītība. Uzņēmums ar 3D printeri izgatavo dažādu rotaļu tēlu figūras, kuras apvienojumā ar viedtālruņa aplikāciju palīdz sākumskolas vecuma bērniem saistošā veidā apgūt dažādus mācību priekšmetus.

INTERVIJA

Valdis Kārkliņš: Pierīgā iedzīvotāju intereses būs pāri uzņēmējdarbības interesēm

Izskaņai strauji tuvojas vēl viens izaicinājumu pilns gads, un pirmssvētku noskaņās “Uzņēmēju Vēstis” uz sarunu aicināja Mārupes novada vadību, lai atskatītos uz aizejošo gadu, uzdotu biedrības “Mārupes uzņēmēji” biedru iesūtītos aktuālos jautājumus un uzzinātu par pašvaldības iecerēm uzņēmējdarbības atbalstam nākotnē. Izpaliekot sākotnēji iecerētajai videointervijai, uz jautājumiem atbildes rakstiski sniedza Mārupes domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Kārkliņš.

Kā vērtējat aizejošo gadu Mārupes novadā no uzņēmējdarbības attīstības perspektīvas?

Šo gadu iezīmē vairāki izaicinājumi, tostarp epidemioloģiskie ierobežojumi gada sākumā un globālā ģeopolitiskā situācija, kas būtiski ietekmējusi valsts ekonomisko situāciju, nosakot energoresursu cenu strauju kāpumu, kas ir bijis par iemeslu augstajam inflācijas koeficientam, kas šī gada novembrī ir sasniedzis 21,8 %, tādējādi ietekmējot visas valsts nozares un citas no tām jo īpaši, tai skaitā padarot nestabilu būvniecības nozari ar neprognozējamu būvmateriālu cenu pieaugumu. Energoresursu cenu sadārdzinājums ir devis motivāciju uzņēmējiem izvēlēties alternatīvo saules enerģijas ieguvi, tādējādi samazinot ikmēneša izdevumus. 

Tajā pašā laikā Mārupes novadā pēdējo piecu gadu periodā no 2017. līdz 2021. gadam ir novērojama tendence gan iedzīvotāju skaita, gan uzņēmumu skaita pieaugumā. Aktīvo uzņēmumu skaits Mārupes novadā uz 2022. gada 1. decembri ir 5043, bet iedzīvotāju skaits – 39 400, kas veido proporciju, ka uz 7,8 novada iedzīvotājiem ir reģistrēts viens uzņēmums.

Analizējot pēdējo piecu gadu periodu, ir redzams, ka migrācijas rādītājs 2021. gadā norāda uz iedzīvotāju skaita pieaugumu novadā – iedzīvotāju skaits ir pieaudzis par 1607.

No 220 līdz 309 pieaugot investīciju sektorā strādājošo uzņēmumu skaitam, 2021. gadā salīdzinājumā ar 2020. gadu ir pieaugušas ārvalstu investīcijas [novadā]. Gada sākumā tika atklāta vēl viena “Hilton” viesnīcu ķēdes viesnīca “Hampton by Hilton Riga Airport”, kas piesaista pārsvarā tos ārvalstu tūristus, kuri ierodas starptautiskajā lidostā “Rīga”. Gada nogalē tika atklāta arī kartona iepakojuma un galda spēļu ražotne “Folded Box”, kurā ražošana notiek, izmantojot unikālu tehnoloģisko procesu, kā rezultātā tiek izgatavotas cietā kartona kastes. Uzņēmums piedāvā augstas kvalitātes ilgtspējīgu iepakojumu, kas ir konkurētspējīgs Ķīnā ražotajam.

Kādas ir bijušas pagājušā gada būtiskākās novada aktivitātes uzņēmējdarbības veicināšanai? Ko no iecerētā izdevās, ko neizdevās paveikt?

Šajā gadā tika īstenoti pašvaldības grantu konkursi uzņēmējiem – “(ie)dvesma” jau sesto gadu pēc kārtas, “Mammu bizness Mārupē” trešo gadu pēc kārtas un šogad pirmo gadu arī sociālās uzņēmējdarbības “Augšup” līdzfinansējuma konkurss. Šo konkursu mērķis ir atbalstīt uzņēmējdarbības attīstību novadā, palīdzot jaunajiem uzņēmējiem, kas nav vecāki par trīs gadiem, īstenot savas perspektīvās biznesa idejas. Konkursa “(ie)dvesma” 10 000 eiro līdzfinansējumam Mārupes novads saņēma desmit pieteikumus, no kuriem projekts “Storm Adventures mārketinga materiālu izstrāde” saņems grantu vētras simulācijas tuneļa popularizēšanai starptautiskā mērogā. Desmit pieteikumus saņēmām arī konkursa “Mammu bizness Mārupē” 3000 eiro līdzfinansējumam, un trīs no dalībniecēm saņems minēto grantu, kas tiks novirzīts interešu izglītības nodarbību bērniem organizēšanai, didaktisko spēļu ražošanai pirmsskolas vecuma bērniem un mini virtuļu mazos apjomos mājražošanai. Sociālās uzņēmējdarbības konkursa “Augšup” 8000 eiro līdzfinansējuma saņemšanai Mārupes novadā tika iesniegti astoņi pieteikumi, no kuriem grantu saņēma sociālais projekts “Happy Otto”, kur līdzekļi tiks novirzīti web aplikācijas izveidei ar mērķi apvienot seniorus, viņu tuviniekus un potenciālos aprūpētājus.

Mārupes novada pašvaldība no 5. līdz 10. septembrim organizēja Uzņēmēju dienas, kuru ietvaros notika dažādi pasākumi uzņēmēju iesaistei. Tika rīkotas brokastis ar pašvaldības vadību, kurās tika uzrunāti piedalīties novada uzņēmēji, jo tika prezentēts šajā gadā īstenotais, kā arī tika parakstīts sadarbības memorands ar lidostu “Rīga”. Nedēļas ietvaros tika rīkoti semināri par uzņēmējiem aktuālām tēmām, tostarp par saules enerģiju un energoefektivitāti. Šajā nedēļā mājražotāji ar savu dažādo produkciju pārstāvēja novadu ikgadējā izstādē “Riga Food”. Sadarbībā ar biedrību “Mārupes uzņēmēji” tika organizēts Uzņēmēju festivāls visiem novada iedzīvotājiem ar plašu izklaides programmu. Festivāla ietvaros tika rīkota arī Darba birža, kur novada uzņēmumi piedāvāja vakances iedzīvotājiem.

Tāpat, atbalstot vietējos mājražotājus un amatniekus, šogad Mārupes novadā tika organizēti vairāki mājražotāju un amatnieku gadatirgi.

Gluži kā iepriekšējos gados, arī šogad ir notikušas vairākas Uzņēmējdarbības konsultatīvās padomes sēdes, kuru laikā tika izrunāti aktuāli uzņēmējdarbības jautājumi, kā arī notika padomes pieredzes apmaiņas braucieni.

Uzņēmēju atbalstam šogad notiek arī darbs pie mobilās aplikācijas pilnveides, lai atvieglotu uzņēmumu piedāvājumu publicēšanu un nodrošinātu iespēju izvietot informāciju par sevi. Mobilā aplikācija uzsāka darbību pagājušā gada nogalē, bet uzlabojumu nepieciešamības dēļ šogad turpinās darbs pie tās pārveides.

Kā pašvaldība vērtē līdzšinējo sadarbību ar novada uzņēmējiem, tostarp biedrību “Mārupes uzņēmēji”?

Mārupes novada uzņēmējus raksturo izteikta atsaucība, kad nepieciešama iesaiste vai palīdzība kādā situācijā. Šogad ir bijuši vairāki tādi uzņēmumi, kuri izpalīdzējuši, kad esam to lūguši. Organizējot pasākumus, mūs ir atbalstījuši vairāki uzņēmumi, atvēlot savu teritoriju pasākuma norisei – SIA “Gals”, SIA “Inocentrs”, kā arī Z/S “Zālītes”, kas arī laipni atļāva izmantot savu īpašumu reklāmas izvietošanai. Arī visi uzņēmēji, kurus esam uzrunājuši ar lūgumu uzņemt vairāku pieredzes apmaiņas braucienu dalībnieku delegācijas, ir bijuši atvērti, sagaidot mūs un novadot nelielu ekskursiju. Tādi ir bijuši vairāki: SIA “Labie Koki”, SIA “Lāči”, SIA “Vastint Latvia”, biedrība “Biznesa Vēstniecība”, starptautiskā lidosta “Rīga”, “airBaltic Pilot Academy”, AS “Madara Cosmetics”, SIA “Pērnes L”, “Hampton by Hilton Riga Airport”, restorāns “Hercogs”.

Pašvaldības ilggadējā sadarbība ar biedrību “Mārupes uzņēmēji” balstās uz savstarpēju sadarbību un kopīgu mērķu īstenošanu, kas noteikti ir vērtējama pozitīvi, jo tas ir veids, kādā pašvaldība var būt tuvāka uzņēmējiem. Arī biedrības uzņēmējiem aktuālie jautājumi, kurus biedrība virza tālāk izskatīšanai pašvaldībā, tiek apspriesti un risināti pašvaldības funkciju ietvaros. Vēlamies uzteikt arī biedrības valdes locekļu iesaisti kopīgu pasākumu organizēšanā, jo viņi, būdami uzņēmumu vadītāji, spēj veiksmīgi uzņemties arī citu pienākumu izpildi. 

Kādas ir būtiskākās aktivitātes uzņēmējdarbības atbalstam, kas Mārupes domei padomā nākamajam gadam? Vai plānots turpināt iesākto (konkursi, granti), vai arī plānotas kādas ilgtermiņa aktivitātes, piemēram, nodokļu veicināšanas programmas specifiskām nozarēm, kuras pašvaldība redz kā perspektīvākas un atbilstošas novada stratēģiskajai attīstībai?

Līdzfinansējuma piešķiršana uzņēmējiem konkursu ietvaros ir ilgtspējīga iniciatīva, kuru Mārupes novada pašvaldība īstenos arī nākamajos gados, jo tādējādi tiek piesaistītas arvien jaunas un labas biznesa idejas mūsu novadam. Arī nākamajā gadā ir plānots turpināt īstenot iepriekš minētos grantu konkursus.

Ir plānota arī jauna programma, iesaistot pašvaldības skolu skolēnus vasaras darbam novada uzņēmumos. Programmas ietvaros Mārupes novada pašvaldības skolu karjeras konsultanti uzrunās skolēnus iesaistīties vasaras darbā kādā no tiem novada uzņēmējiem, kuri piedāvās īslaicīgu darbu novada skolēniem. Pašvaldība līdzfinansēs noteiktu daļu šī maksājuma, kuru saņems skolēni kā darba samaksu. Noteikti turpināsim atbalstīt arī “Junior Achievement” programmu, kuras ietvaros skolēni izveido skolēnu mācību uzņēmumus, kuriem ir iespējamas arī nākotnes izaugsmes perspektīvas. Un nav mazsvarīgi tas, ka jaunieši tiek iepazīstināti ar uzņēmējdarbības vidi.

Šajā gadā Uzņēmējdarbības konsultatīvas padomes darba grupas ietvaros notika darbs pie grozījumiem nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtībā Mārupes novadā. Jaunie noteikumi stājās spēkā 26. oktobrī, un tika izmainīti punkti, kas attiecas tostarp uz nodokļu atvieglojumiem infrastruktūras izbūves un pārbūves gadījumā, samērojot piešķiramo nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi ar ieguldījumu apjomu.

Nav noslēpums, ka uzņēmēju tiešs pienesums pašvaldības finansēm ir tikai caur nekustamo īpašumu nodokļa (NĪN) iemaksām un zināmos segmentos nodarbinātības veicināšanai, kas daļēji atslogo pašvaldības sociālo budžetu trūcīgajām ģimenēm (šķiet, nav īsti Mārupes gadījums). Vai pašvaldība saskata kādus nepieciešamus normatīvo aktu grozījumus valsts līmenī, lai veicinātu uzņēmēju pienesumu pašvaldības finansēm (piemēram, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) daļas, kas iegūta no uzņēmējdarbības novadā, novirzīšana pašvaldības kasē)? Citi veidi?

Jau pirms vairākiem gadiem pašvaldība kopīgi ar biedrību “Mārupes uzņēmēji”, ar Tirdzniecības un rūpniecības kameru, ar vairāku aktīvu uzņēmumu pārstāvjiem aizstāvēja Mārupes novada pašvaldības viedokli par to, ka valstij būtu jāveicina uzņēmējdarbība nevis ar PVN palīdzību, tādēļ ka PVN nav tieši sasaistāms ar uzņēmējdarbību, jo ir uzņēmumi, kuri nav PVN maksātāji, bet gan ar uzņēmumu ienākumu nodokli, kuru uzņēmumi maksā. Tā būtu šī nodokļa pārdale, un rezultāts būtu arī tad, ja tie būtu kaut tikai 5 % no uzņēmumu ienākumu nodokļa. Un tas savukārt būtu stimuls pašvaldībai veicināt, ieguldīt uzņēmējdarbības atbalsta pasākumos.

Šobrīd uzņēmējdarbības atbalsta mehānisms ir tikai NĪN, kas ir aptuveni 10 % no pašvaldības ienākumiem, kur tai skaitā ir ierēķināts arī visu iedzīvotāju nekustamā īpašuma nodoklis, līdz ar to šie ieņēmumi nav lieli.

Uzņēmējdarbības veicināšana Pierīgas pašvaldībām darbojas pavisam citādāk nekā pārējā Latvijas teritorijā, kur pašvaldībām tas ir pats par sevi saprotams, jo situācijā, kad ir jāizšķiras, vai aizstāvamas būtu iedzīvotāju vai uzņēmēju intereses, citviet aizstāvētas tiktu uzņēmēju intereses, tāpēc ka aiz uzņēmuma ir tās darba vietas, kuras ir vajadzīgas konkrētai pašvaldībai. Mārupes novada pašvaldībā situācija ir atšķirīga, jo novada iedzīvotāji nespēj piepildīt visas vakantās darbavietas, kuras novadā tiek piedāvātas, līdz ar to ir liela migrācija, un darba spēks iebrauc no citiem novadiem. Tad, lūk, šeit parādās dilemma, vai veicināt vēl uzņēmējdarbību situācijā, kad mūsu novada iedzīvotājiem šīs darba vietas nav vajadzīgas? Tāpēc arī Pierīgā ir specifiska situācija, kad mēs iedzīvotāju intereses liksim pāri uzņēmējdarbības interesēm, jo iedzīvotāji ir pašvaldības lielākais atbalsts finansiālā ziņā.

Bet par to ir bijis daudz diskusiju, jo būtu nepieciešami normatīvo aktu grozījumi valsts līmenī, kaut daļēji pārdalot uzņēmumu ienākumu nodokli, lai daļu ieņēmumu saņemtu arī pašvaldības, jo tādējādi tiktu veicināta uzņēmējdarbība.

Mārupes pilsētas un novada teritorija sava ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ (tuvums Rīgai, lidostas klātbūtne) vienmēr būs interesanta uzņēmējdarbības attīstībai. Kā pašvaldība redz iedzīvotāju un uzņēmēju nereti pretrunīgo interešu sabalansēšanas iespējas?

Starptautiskās lidostas “Rīga” tuvumā ir tendence attīstīties loģistikas centriem, noliktavu telpām un ražotnēm, kuru produkcijas lielākais īpatsvars ir eksportējams. Šādu industriālas nozīmes objektu pieaugums novadā varētu būt kādas iedzīvotāju daļas neapmierinātības pamatā, jo tas tomēr varētu nozīmēt papildu piesārņojumu, kas šīm nozarēm ir klātesošs. Ņemot vērā citu valstu lidostu teritoriju apguves konceptu, lidostas apkārtnei būtu jāpiesaista investori, kuri attīstītu uz iedzīvotāju ērtībām vērstu objektu izbūvi – tie varētu būt tirdzniecības centri, viesnīcas, īstermiņa īres apartamenti, restorāni, izklaides vietas. Šogad atklātā viesnīca “Hampton by Hilton Riga Airport” būtu labs pamats aizsākt jauna lidostas apkārtnes koncepta izbūvi.

Kā Mārupes novads tiek galā ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) un pilsētas statusa piešķiršanas izaicinājumiem? Vai ir jau kādi secinājumi – plusi un mīnusi no ATR, pilsētas statusa? No pašvaldības puses sākotnēji bija iebildumi pret pilsētas statusa piešķiršanu Mārupei, kādi, Jūsuprāt, ir zaudējumi no minētās situācijas?

Šobrīd nekādi secinājumi nav izdarīti, un nevaram arī teikt, ka šobrīd būtu redzami lieli zaudējumi vai lieli ieguvumi. Drīzāk ir tāda neitrāla situācija, ar kuru tiek sadzīvots. Ir jāveic daudz dokumentālu grozījumu dažādos plānošanas dokumentos, veidlapās un adresēs, lai izmainītu šo statusu, bet citus ieguvumus vai zaudējumus īsti neesam izjutuši.

Kā pašvaldība redz uzņēmējdarbības attīstības iespējas, novadā ienākot “Rail Baltica” infrastruktūrai? Kas būtu jādara šo iespēju izmantošanas veicināšanai pašvaldībai, kas – pašiem uzņēmējiem? Kāda abpusēji izdevīga sinerģija būtu iespējama?

“Rail Baltica” virzība valstiskā kontekstā un arī pašvaldībā ir iestrādes, pie kurām ir strādāts jau vairāk nekā piecus pēdējos gadus. Mārupes novada pašvaldība gan izsaka priekšlikumus, gan mēģina pielāgoties, lai salāgotu visu saistīto pušu intereses – gan sabiedrības, gan uzņēmējdarbības, lai maksimāli nepasliktinātu esošo situāciju un nākotnē lai veicinātu iedzīvotāju mobilitāti. Ienākot “Rail Baltica” infrastruktūrai, paredzam, ka ieguvumi uzņēmējdarbībā būtu darbaspēka mobilitātes jomas attīstība, respektīvi, veidotos jauni uzņēmumi, un tas darbaspēks, kas šobrīd mums novadā trūkst, iebrauktu no citiem novadiem ar reisiem Jaunmārupes stacijā no Rīgas centra, jo tad iedzīvotāji, piemēram, no Siguldas varētu īsākā laikā nokļūt līdz darbavietai Mārupes novadā. Pašvaldībai būtu jāveicina šāda transporta sistēmas attīstība, lai “Rail Baltica” nepasliktinātu to, kas šobrīd ir izveidots, un arī tās uzņēmējdarbības teritorijas, kuras šobrīd ir iezīmētas teritorijas plānojumā, būtu sasniedzamas ērti gan no jaunās infrastruktūras, gan arī pilnveidojot sabiedriskā transporta kopējo tīklu.

Kāds ir Jūsu novēlējums novada uzņēmējiem 2023. gadā?

Novēlējums uzņēmējiem spēt tikt galā ar dažādiem izaicinājumiem, ar kuriem esam spiesti saskarties ārēju apstākļu ietekmē, būt elastīgiem un izvērtēt prioritātes, kas nepieciešamas uzņēmuma pastāvēšanas un izaugsmes nodrošināšanai, jo šīs sarežģītās situācijas gribot negribot tikai padara mūs stiprākus. Novēlu, lai nākamais gads būtu mums visiem veiksmīgs! 

BIEDRĪBAS JAUNUMI

Palīdzi palīdzēt!

Atsaucoties NVO “Labdarības lapa” un Mārupes novada pašvaldības aicinājumam aktivizēt ziedošanas un atbalsta aktivitātes Ukrainas bēgļu ģimenēm Latvijā, biedrība ir izveidojusi ērtu ziedošanas moduli internetā. Modulī vien ar dažiem klikšķiem iespējams ziedot kaut nelielu naudas summu vai izveidotajā digitālajā kalendārā pieteikties un ziedot mazliet sava laika un palīdzēt ar darbu “Labdarības lapas” noliktavā Mārupē, Vecozolu ielā. Modulis tapis, pateicoties mūsu biedra, digitālā satura aģentūras “Notre” veikumam, valdes locekļu Ilzes Zariņas un Agra Loca-Dārznieka aktivitātēm.
Sākam podkāsta reklāmas kampaņu

Lai arī 10 podkāstu sērija “Mārupes uzņēmēju pieredzes stāsti” tika ierakstīta oktobrī un pirmie podkāsti nonāca ēterā jau novembrī, decembrī tika uzsākta šo podkāstu reklāmas kampaņa biedrības sociālajos tīklos Facebook, LinkedIn un Instagram. Reklāmas kampaņas uzdevums ir veicināt informācijas par podkāstu izplatīšanu mērķa auditorijas vidū un šo podkāstu klausīšanos. Podkāstiem ir izveidots atsevišķs šķirklis biedrības mājas lapā, kurā atrodami arī tēmu un runātāju apraksti, fotomateriāls, kas tapis ierakstu laikā, kā arī iespējams noklausīties pašus podkāstus.

Podkāstus iespējams noklausīties arī visās populārākajās podkāstu platformās, kā Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts un Deezer. Podkāstu sērija tapusi ar Mārupes pašvaldības projekta “Mārupe – mūsu mājas” atbalstu.

Ekskursija ceļojumu pasaulē

Decembra sākumā tradicionālajās ikmēneša “Uzņēmēju brokastīs” tikās mūsu biedri, lai uzklausītu Liānas Putniņas ceļojuma stāstu no nesenā Meksikas apmeklējuma un ceļojumu aģentūras “VIP Travel Agency” vadītājas Guntas Zirnes ieteikumus par aktuālo ceļojumu un tūrisma biznesā.

Brokastis šoreiz notika Mārupes viscentrālākajā kafejnīcā “Urban Cafe”, un tās kopumā apmeklēja teju 20 dalībnieki, kas ir viens no skaitliski lielākajiem uzņēmēju brokastu apmeklējumiem pēdējā gada laikā.

Ekrānšāviņš no Ir.lv
Biedri plašsaziņas līdzekļos

Decembrī RīgaTV24 raidījumā “Latvijas labums” pie vadītāja, LTRK valdes priekšsēdētāja viesojās SIA “Fixman” īpašnieks Miks Lukstiņš. Teju stundu ilgajā intervijā Miks dalījās ar savu uzņēmēja pieredzes stāstu kopš uzņēmuma dibināšanas pirms vairāk nekā 15 gadiem līdz pat šodienas darbībai visās trīs Baltijas valstīs. Interviju skaties šeit un šeit.

Decembra vidū žurnāls IR publicēja interviju ar Mika ģimenes uzņēmuma SIA “Manilla” vadītāju, Mika dzīvesbiedri Lindu Lukstiņu. Par to, kā bērna gaidīšanas laiku pārvērst ideju formātā par uzņēmējdarbību, kas arī vēlāk tiek īstenots, par ceļu no pirmsākumiem līdz pirmajam franšīzes uzņēmumam Milānā, Itālijā. Interviju lasi šeit.

Jauns biedrs

Decembrī par pilntiesīgu “Mārupes uzņēmēju” kļuva SIA “Penge”.

Par sevi “Penge” saka: “Pēc definīcijas Penge ir vadības, biznesa un eksporta konsultāciju uzņēmums. Taču pieejot lietām radoši, Penge ir trūkstošais posms cilvēkiem ar biznesa idejām, jaunuzņēmumiem un pieredzējušiem uzņēmumiem, lai uzsāktu vai attīstītu uzņēmējdarbību. Mūsu komandā ir cilvēki ar plašu pieredzi konsultāciju jomā vairāku gadu ilgumā gan vietējā, gan starptautiskā mērogā no dažāda spektra – kā rakstītāji, vērtētāji, programmu izstrādātāji un novērtējuma izstrādātāji.”

Kopš 2022. gada “Penge” ir PeopleCert akreditēta mācību iestāde. Vairāk par “Penge” uzzini šeit.

Foto no privātā arhīva: Penge vadītājs Alens Martīni.
Ir jautājums domei, bet nav iespējas to uzdot?
Pajautā šeit, un "Uzņēmēju Vēstis" noskaidros atbildes!
Scroll to Top